MUUTOKSIA MERIKARVIAN JÄÄURHEILIJOIDEN HARRASTUSTOIMINTAAN 5.12.2020 ALKAEN
6.12.2020 14:33 Seuratiedotteet / Pääsivusto

MUUTOKSIA MERIKARVIAN JÄÄURHEILIJOIDEN HARRASTUSTOIMINTAAN 5.12.2020 ALKAEN

MUUTOKSIA MERIKARVIAN JÄÄURHEILIJOIDEN HARRASTUSTOIMINTAAN 5.12.2020 ALKAEN

Pahentuneen koronatilanteen vuoksi Satakunnan alueellinen tartuntatautien torjunnan työryhmä on antanut suosituksia epidemian leviämisen estämiseksi; https://www.satasairaala.fi/koronavirus-covid-19/epidemian-torjunta-ja-voimassa-olevat-alueelliset-suositukset. Tästä syystä Merikarvian Jääurheilijoiden alainen aikuisten harrastustoiminta keskeytettiin viranomaisohjeiden mukaisesti toistaiseksi 30.11.2020 alkaen.

Jääkiekkoliiton liittohallitus teki 1.12.2020 pitämässään ylimääräisessä kokouksessa päätöksen keskeyttää Jääkiekkoliiton alaisten sarjojen kilpailutoiminnan vallitsevan koronavirusepidemian vuoksi ajalle 2.-31.12.2020. Harjoittelun osalta seurojen ja joukkueiden tulee noudattaa tarkasti yleisiä terveys- ja hygieniaohjeita ja alueellisten viranomaisten ohjeita ja suosituksia, jotka vaihtelevat merkittävästi alueellisen koronavirustilanteen mukaan.

Jotta sarjatoiminta saadaan vuoden alussa käyntiin mahdollisemman normaalisti, Jääkiekkoliitto kehottaa seuroja ja joukkueita harkitsemaan tarkasti sarjatauolle ja joululomalle ajoittuvien turnausten ja pelitällien järjestämistä ja niihin osallistumista, vaikka tämä olisi alueellisten viranomaismääräysten puitteissa mahdollista.

Viranomaissuositusten mukaan alle 15-vuotiaat ikäluokat voivat jatkaa toistaiseksi harjoittelua noudattaen tarkasti tartuntatautiviranomaisten, THL:n, Jääkiekkoliiton sekä seuran ohjeistuksia. Epidemiatilanteen koko ajan eläessä sekä seurakentältä tulleiden viestien johdosta seuran hallitus on tehnyt päätöksen keskeyttää myös U14-ikäluokan sekä sitä nuorempien ikäluokkien harjoitustoiminnan 31.12.2020 asti. Pidetään etäisyyttä ja toteutetaan harjoittelu etämuotoisena loppuvuoden ajan. Toivottavasti epidemiatilanne vuoden vaihtuessa sallii paluun lähiharjoitteluun.

Merikarvian Jääurheilijat haluaa nostaa esiin meidän jokaisen vastuun koronavirusepidemian torjunnassa ja muistuttaa koronan ehkäisyn viidestä valtista:

#Jos saat oireita, mene koronatestiin ja pysy muuten kotona

#Pidä 1-2 metrin turvaväli

#Pese kädet, yski hihaan

#Käytä kasvomaskia, kun et voi pitää etäisyyttä

#Lataa koronavilkku -sovellus

PYSYTÄÄN TERVEINÄ ja PIDETÄÄN HUOLTA ITSESTÄMME JA TOISISTAMME!

Merikarvian Jääurheilijat Ry:n hallitus


   
Lisää uutisia
Merikarvian Jääurheilijat
«  Kesäkuu   »
Kategoriat